D4F 50/50 Cotton Tencel Yarn

S-P-01306 Image 1

Product information

Bak-Ay D4F 50/50 Cotton Tencel Yarn
D4F 50/50 Cotton Tencel Yarn is 50% cotton / 50% Tencel yarn dyed with Dye4Future waterless dyeing technology developed by Bak-Ay Tekstil using sulphur dyes. These yarns are intended to be used for many types of fabrics including jeans, fancy fabric, accessories and home textiles.

D4F 50/50 Cotton Tencel Yarn is available in any colour combinations in counts from Ne 6/1 to Ne 50/1. D4F 50/50 Cotton Tencel Yarn can be combined with off-white yarns without any dirt issues.

Bak-Ay D4F 50/50 Pamuk Tencel İpliği
D4F 50/50 Pamuk Tencel İpliği, Bak-Ay Tekstil tarafından geliştirilen Dye4Future susuz boyama teknolojisi kullanılarak kükürt boyalar ile boyanmış %50 pamuk %50 Tencel karışımı ipliktir. Bu ipliklerin kot, fantezi kumaş, aksesuar ve ev tekstili dahil olmak üzere birçok kumaş türü için kullanılması mümkündür.

D4F 50/50 Pamuk Tencel İpliği, Ne 6/1'den Ne 50/1'e kadar farklı kalınlık ve renk kombinasyonlarında mevcuttur. D4F 50/50 Pamuk Tencel İpliği, kir sorunu olmadan kasarlı (beyazlatılmış) ipliklerle rahatlıkla kullanılabilir.

Bak-Ay Tekstil
Bak-Ay Tekstil has been in the textile market since 1984. After many years of research and development, Bak-Ay launched the Dye4Future dyeing technology in early 2019 and provides the market with many types of yarns with reduced environmental impacts due to this new dyeing process. This sustainable technology is a new addition to already existing denim yarn dyeing plant with a monthly capacity of 30 tons in operation since 2014. With sustainability in mind, the company brings new breath and innovation into world textile market with the fabrics they produce by evaluating the yarns produced within their weaving and knitting plants where polyester, polyester cotton, viscose, nylon, nylon lycra and linen mix fancy fabrics are produced.

Certified to many standards such as Eco Tex100, GOTS-TR, Bak-Ay serves well-known companies such as ZARA, H&M, Marks & Spencer, Ann Taylor and BCBG without compromising the principles of quality and fast service, and exports to many countries such as the USA, the Netherlands, Italy, Spain and England.

1984'ten bu yana tekstil piyasasında faaliyet gösteren Bak-Ay Tekstil, uzun yıllar süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonunda geliştirdiği Dye4Future boyama teknolojisini 2019 yılının başında piyasaya sürdü. Bu yeni boyama teknolojisi sayesinde minimum su ve boya tüketimi ile çevreye duyarlı ipliklerin üretimi yapılarak piyasaya sunulmaya başlanmıştır.

Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir boyama teknolojisi olan Dye4Future sayesinde 2014'ten beri faaliyette olan aylık 30 ton kapasiteli mevcut denim iplik boyama tesisine yeni kapasite imkanı da sağlanmıştır. Temiz üretim ve sürdürülebilirliği temel alarak üretim yapan Bak-Ay, polyester, polyester pamuk, viskon, naylon, naylon likra ve keten karışımı iplikler ile dokuma ve örme 

Detailed information

Registration number:
S-P-01306
Status:
Registered
Registration date:
July 29, 2019
Valid until:
July 26, 2024
Geographical scopes:
Global

Company information

Company Name:
Bak-Ay Tekstil
Country:
Turkey
Contact:
Website:

Included products in this EPD

Use this QR code to link directly to this page
QR Code