Vis Storage System

S-P-01303_Vis_1.jpgS-P-01303_Vis_2.jpg

Product information

English

Vis, designed by Studio Kairos, is a very light cabinet which is not constructed as a volume, but rather as horizontal and vertical planes. The “openness” in this work is devised through the constructional detailing. All the shelves are connected to each other with a chord that runs through the vertical beams. These beams are elliptical in shape, therefore suggesting a strong feeling of direction in placing. During the installation, the direction of each column

section is free to the decision of the maker at that point. One can enjoy a series of interrelations inside the context of the structural system, where the beams all end up pointing at different directions, thus creating the unique dynamism for each and single cabinet. In this respect, Vis can be used as a storage, display and moreover as a partitioning element between neighboring zones that accommodate different performances. The richness carries on with the selection of colours for the vertical panels, all in unison, in a mono chromatic tone or various hues. It can create another level of dynamism, after the disorderly placed, beige white vertical beams.

 

Turkish

Katı bir hacimden öte, yatay ve dikey düzlemlerle yaratılmış hafif görünümlü bir depolama sistemi. Studio Kairos tasarımı Vis; katı bir hacimden öte, yatay ve dikey düzlemler ile yaratılmış hafif bir depolama sistemidir. Vis'in tasarımındaki 'açıklık' sütrüktürel detaylandırması ile mümkün olur.

Tüm raflar, aynı eksende üst üste sıralanmış dikey kirişler ile birbirine bağlıdır. Kirişlerin elips kesitlerinin olması, yerleşimde güçlü yön hissi yaratır. Kurulum sırasında her bir kiriş kesitinin yönü, kişinin kararına göre değiştirilebilir.

Tüm kirişleri farklı yönlere döndürerek kişi çeşitli varyasyonlar deneyebilir. Bu sayede yaratılan her sistem birbirinden farklı olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında Vis; depolama, sergileme ve hatta farklı görevlere sahip komşu bölgeler arasında bölümleme unsuru olarak da kullanılabilir. Bu zenginlik; uyumlu tek tonda veya farklı renklerde yapılan dikey panel seçimleriyle daha fazla vurgulanabilir. Sıralı olmayan bir şekilde dizilmiş, bej-beyaz dikey kirişlerle farklı seviyelerde dinamizm yaratılabilir.

Her bir ünitenin arkasındaki dikey paneller ile bitişiğindeki kullanıcı için bir duvar oluşturmanın yanı sıra yapısal bir uyum sağlanabilir. Vis dolap; bölümlerin, saklama ünitelerinin ve masalarının hem görsel hem de işlevsel olarak kullanımını arttırmak için Borges çalışma istasyonu ile birlikte kullanılabilir.

Detailed information

Registration number:
S-P-01303
Status:
Registered
Registration date:
September 5, 2018
Valid until:
April 18, 2021
Geographical scopes:
Global

Company information

Company Name:
Koleksiyon Mobilya Sanayi A.S.
Country:
Turkey
Contact:
Website:

Included products in this EPD

Use this QR code to link directly to this page
QR Code