Log on to environdec

ACSR Parrot Conductor

  • S-P-01805 Image 1.jpg
  • S-P-01805 Image 2.jpg

Product information

Company Information

Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. is established in 2011 in Turkey and started production by the 2nd Q of 2012 with investment from Midal Cables Group, by far the highest Aluminium Wire Rod and Aluminium Overhead line production capacity in the world. Midal Cables Group draws the attention with their single-product groups despite the fact that the Company has the highest aluminium processing capacity in the world for the production of energy products. Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. is the only production facility in Turkey on Aluminium Overhead Line production. Its production focus is on Aluminium Overhead lines and able to produce all kinds of Aluminium and Aluminium Derivatives Overhead Line conductor in all dimensions compliant to all standards. Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. has been exported to many countries around the world. With its sales performance in 2012 and 2013, it received “Technical Competence” accolade for exporting whole its production. The company started to serve the domestic market due to demand created by increasing energy investment after 2013. As a result, its share of the domestic market increased while continuing the export performance. As the company always ranked among top 1000 firms in export in Turkey compiled by Turkish Exporters Assembly (TIM) each year since its establishment in 2012. It also always ranked among the fi rst 25 exporter fi rms all the times in Iron and Non-Iron Metals Group Also including year 2017. It has been top exporter since and has always made the highest amount of export in its industry in the same period. Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. makes production at STM. CAN/CSA. DIN. NFC. IEC and BS EN standards and produces all the products involved in the relevant standards. The foreign market share of the Company is considerably high since it is “first choice” supplier in many countries primarily UK, Finland, Norway, Germany, Netherlands, Canada and Brazil. It is also leading the market share in Turkish domestic market.

Şirket Hakkında

2011 yılında kurulan , Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. , Bahreyn Merkezli, dünyanın açık ara en fazla Alüminyum Filmaşin ve  Alüminyum Havai Hat üretim kapasitesine sahip, Midal Cable Grubunun Türkiye’deki yatırımı olarak 2012 yılı ikinci yarısında üretimine başlamıştır. Midal Cable Grubu, Enerji ürünleri üretiminde dünya üzerinde en yüksek alüminyum işleme kapasiteye sahip olmasına karşın , tek ürün odaklılığı ile ilgi çekmektedir. Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. de Türkiye’deki “tek” Alüminyum Havai Hat üretimi odaklı fabrikadır. Üretim konusu olarak sadece Alüminyum Havai Hat üretimine odaklanmış, her standarda uygun, her çeşit ve ölçüde Alüminyum ve Alüminyum Türevleri Havai Hat iletkenleri üretimini yapabilmektedir. Midal Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması 2012 ve 2013 yıllarında tamamen ihracat üzerine kurulu satış performansı ile dünyanın değişik bölgelerindeki pek çok ülkeye bir çok değişik çeşitlerde ürünler ihraç etmiş ve kısa zamanda süreç anlamında oldukça zor olan “ Teknik Yeterlilik” onaylarını almıştır. 2013 yılından sonra Türkiye’nin artarak devam eden enerji yatırımları neticesinde İç Pazar taleplerini de değerlendirmeye başlamış ve ihracat performans devamlılığının yanında İç Piyasa Pazar payını da hızla arttırmıştır.  Kurulduğu 2012 yılından itibaren 2017 yılı da dahil olmak üzere her sene Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM)’in açıkladığı Türkiye’nin İhracatta İlk 1000 firması içerisinde her zaman yer aldığı gibi, aynı süre zarfında Demir ve Demir Dışı Metaller Grubunda her zaman İlk 25 ihracatçı firma arasına girmiş ve aynı süre zarfından kendi sektöründe her zaman en fazla ihracatı yaptığından 1. İhracatçı olmuştur. Ayrıca, üretime başladığı 

ACSR Parrot

Aluminium Conductor Steel Reinforced (ACSR) is concentrically stranded conductor with one or more layers of hard drawn 1350-H19 aluminium wire on galvanized steel wire core. The core can be single wire or stranded depending on the size. Steel core wire is available in Class A , B or Class C  alvanization for corrosion protection. Additional corrosion protection is available through the application of grease to the core or infusion of the completed conductor with grease. The proportion of steel and aluminium in an ACSR conductor can be selected based on the mechanical strength and current carrying capacity demanded by each application. ACSR conductors are recognized for their record of cost. dependability and favourable strength / weight ratio. ACSR conductors combine the light weight and good conductivity of aluminium with the high tensile strength and ruggedness of steel. In line design. This can provide higher tensions, less sag, and longer span lengths than obtainable with most other types of overhead conductors. Midal manufacture and supply ACSR on non-returnable wooden/steel reels or returnable steel reels depending on customer requirement.

Alüminyum İletken Çelik Takviyeli (ACSR), galvanizli çelik tel göbek üzerinde bir veya daha fazla sert çekilmiş 1350-H19 alüminyum tel katmanına sahip eşmerkezli bükülü iletkendir. Çekirdek, boyuta bağlı olarak tek telli veya telli olabilir. Çelik çekirdek tel, korozyon koruması için Sınıf A, B veya Sınıf C galvanizasyonunda mevcuttur. İlave korozyon koruması, çekirdeğe gres uygulanması veya tamamlanmış iletkenin gresle infüzyonu yoluyla elde edilebilir. Bir ACSR iletkenindeki çelik ve alüminyum oranı, her uygulama için talep edilen mekanik mukavemet ve akım taşıma kapasitesine göre seçilebilir. ACSR iletkenleri maliyet kayıtları ile tanınır. güvenilirlik ve uygun mukavemet / ağırlık oranı. ACSR iletkenleri, alüminyumun hafifliğini ve iyi iletkenliğini, çeliğin yüksek gerilme mukavemeti ve sağlamlığı ile birleştirir.

Detailed information

Registration number: S-P-01805
Publication/issue date: 2020-04-10
Valid until: 2025-04-09
Verified by: Vladimír Kočí
Reference PCR(s): PCR 2019:14 Construction products (EN 15804:A2)
Geographical scope: Global
EN 15804: This EPD is compliant with EN 15804

Company information

Midal Cables
Company name: Midal Cables
Country: Turkey
Contact: Midal Cables
Website: www.midalcable.com

More EPD from Midal Cables

Download Documents

Download QR Code

QR code for ACSR Parrot Conductor