Log on to environdec

Wall Tile

  • S-P-01310 Image 1.jpg
  • S-P-01310 Image 2.jpg

Product information

Wall Tiles
Wall tiles contain inorganic materials such as clay, kaolin and feldspar, but they may also include other raw materials. The production technology of tiles is dry pressing. The required composition is blended with water to form slurry. This slurry then fed into spray driers to form uniform granules ready for compaction. These granules are then shaped to form the green body. The formed green body may then be glazed if required. The green ceramic body is fired at high temperatures, resulting in a hard body. VitrA wall tiles come in several various dimensions depending on the intended use. Wall tiles have water absorption of more than 10%.

Duvar Karoları
Duvar karoları kil, kaolin, kalsit ve feldspat gibi inorganik malzemelerden oluşan ve üretim teknolojisi kuru presleme olan ürünlerdir. Gerekli hammaddeler bulamaç oluşturma amacıyla suyla harmanlanır ve bulamaç haline getirilir. Bu bulamaç daha sonra, sıkıştırmaya hazır homojen granüller oluşturmak için sprey kurutuculara beslenir. Oluşan granüllerin şekillendirilmesi sonucu oluşan hamur, daha sonra gerektiğinde sırlanabilir. VitrA duvar karoları, kullanım amacına bağlı olarak çeşitli boyutlarda üretilmekte olup, %10'dan daha yüksek su emilimine sahiptirler.

Vitra
Propelled by a vision of smart and sustainable living for people of every age, ability, and cultural background, the Eczacıbaşı Building Products Division is gaining prominence in global design markets while maintaining its longstanding leadership in Turkey’s ceramic sanitary ware and ceramic tile markets. VitrA Tile manufactures some 4000 varieties of ceramic, porcelain tiles for building interiors and exteriors, terracing and swimming pools. Most of these tiles are produced at its plant at the Building Product Division’s production compound at Bozüyük, which has an annual tile capacity of 23 million square meters. VitrA branded tiles manufactured at the plant in Bozüyük are the first in Turkey’s ceramics industry to receive the European Union Eco-Label as well as the Turkish Standards Institute’s Double Star Certification.

Her yaş, yetenek ve kültürel geçmişe sahip insanlar için akıllı ve sürdürülebilir bir yaşam vizyonuyla harekete geçen Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, Türkiye seramik sağlık gereçleri ve seramik kaplama malzemeleri pazarlarında uzun süredir devam eden liderliğini korurken, küresel tasarım pazarlarında da öne çıkmaktadır. VitrA Karo, iç ve dış bina inşaatları, teraslar ve yüzme havuzları için 4000 çeşit seramik porselen karo üretmektedir. Yıllık 23 milyon metrekarelik karo üretme kapasitesine sahip Bozüyük'teki tesiste üretilen VitrA markalı karolar, Türkiye’nin seramik endüstrisinde Avrupa Birliği Eko-Etiketinin (EU Eco-Label) yanı sıra Türk Standartları Enstitüsü’nün Çift Yıldız Sertifikasını (Double Star Certification) alan ilk seramik karolarıdır.

Detailed information

Registration number: S-P-01310
Publication/issue date: 2019-09-06
Valid until: 2024-09-05
Verified by: Vladimír Kočí
Reference PCR(s): PCR 2012:01 Construction products and construction services (EN 15804:A1)
Sub-PCR-L Ceramic tiles (EN 17160)
Geographical scope: Global
EN 15804: This EPD is compliant with EN 15804

Company information

VitrA Karo
Company name: VitrA Karo
Country: Turkey
Contact: Aslıhan Derdiyok
Website: www.vitrakaro.com/
Management systems: ISO 14001, ISO 50001

Download Documents

Download QR Code

QR code for Wall Tile