Log on to environdec

Megaron Partition Wall

  • S-P-01199 Image 1.jpg
  • S-P-01199 Image 2.jpg

Product information

English

As an abstract way of defining space in the open layout, Megaron is designed by Studio Kairos as an abstract way of defining space in the open layout. The series is designed in the principles of "open work" where all architects can organize the layout and the height and the composition of the colours & textures of each single panel and their interrelation to their own way of planning.

Each single tile of Megaron can be planned in a different colour if wished so, and the tiles can be configured either in a vertically linear lining or in a brick tiling technique, again the decision being open for the architect.

 

Turkish

Koleksiyon Megaron bölücü panel sistemi için hazırlanmış EPD belgesi S-P-01199 kayıt numarasıyla EPD Turkey ve the International EPD System sistemlerinde kayıt altına alınmıştır. Kayıtlı EPD belgesi tüm dünya pazarlarında geçerlidir.

Açık çalışma alanlarını soyut bir dille yeniden yorumlayan modüler bir panel sistemi olan ve Studio Kairos imzasını taşıyan Megaron, açık düzen çalışma alanlarını soyut bir dille tanımlayan bir bölücü panel sistemidir. 'Açık çalışma' prensiplerine göre tasarlanan bu seri, mimarlara tercihlerine göre her bir panelin yüksekliğini, renk ve doku kompozisyonunu, ilişki ve düzenlerini organize etme imkanı sunar.

Bireysel olarak döşenebilen bu paneller yapılarındaki özel olarak tasarlanmış akıllı bağlantı parçaları sayesinde hiçbir araca ihtiyaç duyulmadan monte edilebilirler. İsteğe göre farklı renklerde de uygulanabilen birimlerden oluşan plakalar hem dikey hem de geleneksel tuğla örme düzenine gönderme yaparcasına yatay biçimde de kurgulanabilirler. Bu tercihte karar mecrası yine proje sahibi mimarın kendisidir.

Detailed information

Registration number: S-P-01199
Publication/issue date: 2018-07-24
Valid until: 2021-04-18
Verified by: EPD Process Certification
Reference PCR(s): Furniture, except seats and mattresses
Geographical scope: Global

Company information

Koleksiyon Mobilya Sanayi A.S.
Company name: Koleksiyon Mobilya Sanayi A.S.
Country: Turkey
Contact: Koleksiyon Mobilya
Website: www.koleksiyoninternational.com
Management systems: ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 9001, ISO 10002
Certification verified by: Certiquality Srl

Download Documents

Download QR Code

QR code for Megaron Partition Wall