Log on to environdec

Clarus Office Chair

  • S-P-01195 Image 1.jpg

Product information

English

Designed in three different types, Clarus is the new working seat which also improves work quality with its form with body structure supports, lean stance and functionality. With various colour alternatives, it allows innovative and dynamic arrangements in the workplace. Clarus 3D armrests can be moved in 3 different axles (back-forth, down-up, right-left) to provide ease of use. The models with the back mesh are not only flexible but also prevent sweating. Special back support types of Clarus meet the needs of those who prefer the seats where ergonomics is much more important.

 

Turkish

Koleksiyon Clarus ofis sandalyesi için hazırlanmış EPD belgesi S-P-01195 kayıt numarasıyla EPD Turkey ve the International EPD System sistemlerinde kayıt altına alınmıştır. Kayıtlı EPD belgesi tüm dünya pazarlarında geçerlidir.

Üç farklı tipte tasarlanan yeni çalışma koltuğu, vücut yapısını destekleyen formu, yalın duruşu ve işlevselliğiyle çalışma kalitesini de artırıyor. Siyah ve beyazın yanında canlı renklerde kasa ve file alternatifleri olması, çalışma alanlarında yenilikçi ve dinamizmin vurgulandığı düzenlemelere olanak sağlıyor. 3D kolçaklı Clarus bu özelliği sayesinde ileri-geri, aşağı-yukarı, sağ-sol olmak üzere 3 farklı eksende hareket ettirilerek kullanım rahatlığı sağlıyor. Sırtı file olan modelleri hem esnek kullanımın yanı sıra terlemeyi de engelliyor. Clarus’un özel sırt desteği bulunan tipleri ise ergonominin çok daha baskın olduğu koltukları tercih edenlerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Detailed information

Registration number: S-P-01195
Publication/issue date: 2018-07-24
Valid until: 2021-04-18
Verified by: EPD Process Certification
Reference PCR(s): Being updated - Seats (seating, chairs) (valid until 2020-05-03)
Geographical scope: Global

Company information

Koleksiyon Mobilya Sanayi A.S.
Company name: Koleksiyon Mobilya Sanayi A.S.
Country: Turkey
Contact: Koleksiyon Mobilya
Website: www.koleksiyoninternational.com
Management systems: ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 9001, ISO 10002
Certification verified by: Certiquality Srl

Download Documents

Download QR Code

QR code for Clarus Office Chair