Log on to environdec

Altar Meeting Table

  • S-P-01193 Image 1.jpg
  • S-P-01193 Image 2.jpg

Product information

English

A meeting table series capable of fulfilling the needs of groups ranging in size from 4 to 22 participants, Altar meeting tables are in an oval shape to enhance communication and dialogue. Tops are available in natural wood veneer or laminate finish.

Wire management covers are available in wood veneer, usually specificed to match the top. For laminate tops, wire management covers match the steel leg finish in a a dark gray (anthracite) power-coat paint. Altar's cable management system is designed allow cables to be managed seamlessly through the inner-legs and cable troughs below the tops suface. This ensures each user has easy access to power and data, not matter where they are seated.

Turkish

Koleksiyon Altar toplantı masası için hazırlanmış EPD belgesi S-P-01193 kayıt numarasıyla EPD Turkey ve the International EPD System sistemlerinde kayıt altına alınmıştır. Kayıtlı EPD belgesi tüm dünya pazarlarında geçerlidir.

Dört kişilikten 22 kişiliğe kadar çeşitlenebilen bir toplantı masası serisi olan Altar, toplantı katılımcılarının iletişimini kolaylaştırmak amacıyla oval formda tasarlanmıştır. Doğal kaplama ve laminat gibi seçeneklerin sunulduğu Altar serisinin tablası 14 mm kalınlığındadır.

Kaplamalı tablalarda kablo kapakları masa ile aynı malzeme sac levha üzeri kaplama, laminat tablalarda ise ayaklar ile aynı antrasit epoksi boyalı sac levhadır. Kablo yönetimi özel bükümlü profil ayak içerisinden masa altındaki kablo tavalarına, oradan kablo kapakları ile kullanıcıya ulaşacak şekilde düzenlenmiştir.

Detailed information

Registration number: S-P-01193
Publication/issue date: 2018-07-24
Valid until: 2021-04-18
Verified by: EPD Process Certification
Reference PCR(s): Furniture, except seats and mattresses
Geographical scope: Global

Company information

Koleksiyon Mobilya Sanayi A.S.
Company name: Koleksiyon Mobilya Sanayi A.S.
Country: Turkey
Contact: Koleksiyon Mobilya
Website: www.koleksiyoninternational.com
Management systems: ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 9001, ISO 10002
Certification verified by: Certiquality Srl

Download Documents

Download QR Code

QR code for Altar Meeting Table