Log on to environdec

Sodium salts - Sodium Carbonate and Sodium Bicarbonate

  • EtiSoda-Logo.jpg

Product information

This EPD is currently being updated. It will be available again shortly

 

İngilizce Ürün Tanımı
Eti Soda has a partnership structure whose 74% share belongs to Ciner Group, being a leading organization in mine, energy and media sectors in Turkey and whose 26% share belongs to Eti Mining Corporation being a government entity.

Trona mine, located in Beypazarı district of Ankara, is extracted from the ground by the solution mining method, which is a safe and environment friendly operating technique.

The trona solution is taken into the monohydrate process in our facilities and converted to the Sodium Carbonate and Sodium Bicarbonate products. The products of ETI SODA, which are used in many sectors such as glass production and baking powder.

Türkçe Ürün Tanımı
Eti Soda, Türkiye'de maden, enerji ve medya sektörlerinin öncü kuruluşlarından olan Ciner Grubu'nun yüzde 74 hissesi; bir devlet kuruluşu olan Eti Maden İşletmeleri A.Ş.'nin yüzde 26 hissesi bulunan bir ortaklık yapısına sahiptir.

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde bulunan trona madeni, güvenli ve çevreci bir işletim tekniği olan çözelti madenciliği ile yeryüzüne çıkarılıyor.

Üretim tesislerimizde monohidrat prosesine tabi tutulan trona çözeltisi, Sodyum Karbonat ve Sodyum Bikarbonat ürünlerine dönüştürülüyor. Cam üretiminden, kabartma tozuna kadar birçok sektörde kullanılan ETİ SODA ürünleri, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edilmektedir.

Detailed information

Registration number: S-P-01129
Publication/issue date: 2017-11-27
Valid until: 2020-11-14
Verified by: Vladimír Kočí
Reference PCR(s): Basic inorganic chemicals not elsewhere classified
Geographical scope: Global

Company information

ETİ SODA Production Marketing Transportation and Elect...
Company name: ETİ SODA Production Marketing Transportation and Elect...
Country: Turkey
Contact: Ahu S. Kilic
Website: www.etisoda.com
Management systems: ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, OHSAS 18001

Download QR Code

QR code for Sodium salts - Sodium Carbonate and Sodium Bicarbonate