Oblivion Partition Walls

S-P-01297_Oblivion_1.jpgS-P-01297_Oblivion_2.jpgS-P-01297_Oblivion_3.jpg

Product information

English

A theme in quest for the creative place; via cutting out big holes, one can create voids in the office plan which seems impossible in the overclogged layouts of our present time. Creating voids for areas of non-work places, we are faced with the archaic settlement of a communal place… Oblivion is conceived as a very basic geometry, the conical shape provides many structural advantages apart from an aesthetic statement. All the vertical posts and brackets that are holding the horizontal surfaces, are pointing to the central point of the structure.

Therefore, all the vertical surfaces support the horizontal ones and vice versa. Thus, we can have all the shelves, desktops, seating units, etc. without the use of any leg supports. This provides a great freedom in practical use as well as a visual lightness to the design, where all horizontal surfaces are floating freely without a disruption of a column. Each unit is constructed in several steps decided together with the architect and the customer. The first step is the floor diameter, the second decision is the height and the top diameter, thus a void is constructed in volume. Finally, the decisions for the inner construction and functions are made. This concerns the planning of the shelves, desks, cabinets, seats etc. depending on the desired performance that this void is dedicated to. The next decision involves the electrical and electronical equipment, where the vertical and horizontal wiring can easily be

conducted accordingly through the aluminum extruded beams. Following this, lighting solutions can be planned as LED strips in the vertical beams where necessary. Finally, the outer surface cover is installed. The colour can be selected in a presented fabric chart or again be developed uniquely with the customer if needed.

 

Turkish

Koray Malhan tasarımı Oblivion, konik şekli ve estetik yapısıyla farklı mekanlar için alternatif avantajlar sağlayan modüler bir bölücü panel sistemidir. Yatay yüzeyleri tutan tüm dikey çubuklar ve bağlantı parçaları ve bu parçalara eklenen ünitelerin ağırlığı yapının görünmeyen merkez noktası tarafından dengelenir. Dolayısıyla tüm dikey yüzeyler yatay olanları, yatay yüzeyleri ise dikey katmanları desteklemektedir. Oblivion herhangi bir ayak desteğine ihtiyaç duymadan tüm raf sistemlerini, masa üstü elemanlarını, oturma ünitelerini taşıyacak sağlamlıktadır. Geniş taşıyıcı kolonlara gereksinim duymadan yükselen tasarımda yatay yüzeyler serbest bir şekilde durabilmekte ve dış kabukta verilen esler sayesinde hem görsel aydınlığın hem de kısmi mahremiyetin sağlandığı pratik ve özgür bir kullanım yaratılmaktadır.

Her bir ünite, mimarın ve müşterinin birlikte karar verdiği çeşitli adımlar takip edilerek oluşturulur. İlk adım zemin çapı, ikinci adım ise yükseklik ve üst çap ölçülerine dair olmalıdır. Belli bir hacmi olan açık bir alan inşa edilerek dış yüzey ile kaplanır. Son olarak iç yapı ve fonksiyonlarla ilgili karar verilir. Bu aşamada daha çok, bu alanın gerçekleştirmesi istenilen performansa bağlı olarak rafların, masaların, koltukların vb. elemanların konumlandırılması kararlaştırılır.

Karar verici kişiler kullanılacak elemanları belirledikten sonra Oblivion'u oluşturan alüminyum pres kirişlerin içerisinden dikey ve yatay kablo hattı geçirilerek elektrik ve elektronik ekipman yerleştirilir. Bu çalışmayı takiben gerektiği yerlerde dikey kirişlerde LED aydınlatma uygulamaları gerçekleştirilebilir. Son olarak dış yüzey kaplamasına yönelik seçimler yapılır. Sunulan kumaş kartelasından yapılacak seçimler ile müşteri ürünü kendisine özgü bir şekilde oluşturabilir.

Detailed information

Registration number:
S-P-01297
Status:
Registered
Registration date:
September 7, 2018
Valid until:
April 18, 2021
Geographical scopes:
Global

Company information

Company Name:
Koleksiyon Mobilya Sanayi A.S.
Country:
Turkey
Contact:
Website:

Included products in this EPD

Use this QR code to link directly to this page
QR Code