Seranit Porcelain Tiles

S-P-00674 Image 1.jpgS-P-00674 Image 2.jpg

Product information

Company
Seranit was established in 1992 as the first “Technical Porcelain” manufacturer of Turkey and has been manufacturing ceramic and 100% porcelain tiles for both interior and exterior application. Seranit adds value to spaces with an innovative approach, rich color, effect and size range, and trend-setting designs. Today, Seranit continues production at their Bilecik Plant with a production capacity of 8.5 million sqm and Inönü/Eskişehir plant with a production capacity of 10 million sqm.

Seranit, the first technical porcelain manufacturer of Turkey, is the original producer of many generic brands such as Super White that were created after an in-house R&D and P&D process. Along with standard sizes, Seranit offers 60x60cm and 60x120cm technical porcelain sizes and became the first company to introduce 90x90cm and 90x135cm tiles to the industry in 2007.

Aiming to build a better and cleaner world for the next generations, Seranit produces environmentally-friendly products within the framework of an environmentally-friendly management mentality following national and international standards. As a holder of 14001 Environmental Management System Certificate, Seranit fulfills all environmental requirements by using the right raw materials and prioritizing energy efficiency in the production processes.

Product
Porcelain tiles manufactured by Seranit in Inönü Plant and Bilecek Plant, Turkey and covered under this Environmental Product Declaration are primarily made of naturally occurring major raw materials such as feldspar, clay, and kaolin, but they may also include other minor raw materials such as silica sand and pegmatite. The typical compositions of these products are shown below.

This EPD has been registered as an ECO Platform EPD with ECO EPD Reference number 00000135. The International EPD System is a founding member of the ECO Platform and its procedures has undergone a peer audit to be able to use this logotype. All EPDs of construction products from different programmes that carry the ECO logotype are listed here.

(TURKISH)

Firma
Türkiye’nin ilk ‘Teknik Porselen’ üreten fabrikası olan Seranit, 1992 yılında, kurulmuştur. Seranit, yenilikçi yaklaşımı, zengin renk, efekt ve ebat seçenekleri, trend belirleyen tasarımlarıyla mekanlara yaşamaya değer mekanlar tasarlamaktadır. Günümüzde Seranit 8,5 milyon m2 üretim kapasitesi ile Bilecik ve 10 milyon m2 üretim kapasitesi ile Eskişehir fabrikalarında üretim yapmaktadır.

Türkiye’nin ilk teknik porselen üreten fabrikası, bünyesinde geliştirdiği AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları ile sektörün jenerik markası haline gelen Super White gibi pek çok jenerik ürünün üreticisi konumundadır. Seranit, standart ebatların yanı sıra, 60x60 cm ve 60x120 cm ebatlarındaki teknik porselen ve 2007 yılında bir ilke daha imza atarak 90x90 cm ve 90x135 cm ebatlarını da portföyüne eklemiştir.

Seranit marka çatısı altında porselen karo ve seramik karo üretimi yapılmaktadır. Gelecek nesillere daha iyi ve temiz bir dünya bırakabilmek anlayışıyla ulusal ve uluslararası standartlara uyarak çevre dostu yönetim anlayışı çerçevesinde çevre dostu ürünler üreten Seranit, 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikasını alarak buna yönelik tüm gereklilikleri hassasiyetle uygulamakta ve üretiminde uygun hammadde kullanımı ve enerji verimliliğini ön planda tutmaktadır.

Ürün
Seranit tarafından Türkiye’de İnönü Fabrikası ve Bilecek Fabrikası’nda üretilen ve hazırlanan çevresel ürün beyanı kapsamında yer alan porselen karolar temel olarak, feldspat, kil ve kaolin gibi hammaddelerden üretilmiştir, ancak silika gibi maddelerde çeşitli oranlarda içeriğinde bulunabilmektedir.
 

Detailed information

Registration number:
S-P-00674
Status:
Registered
Registration date:
January 7, 2015
Version date:
January 20, 2020
Valid until:
January 19, 2025
Geographical scopes:
Global

Company information

Company Name:
Seranit Granit Seramik Sanayi ve Tic. A.S.
Country:
Contact:
Website: